Tłumaczenia
Przy załatwianiu wielu spraw w urzędach państwowych, sądach, kancelariach notarialnych itp. pojawia się konieczność przetłumaczenia dokumentów przez tłumacza przysięgłego, który swoim podpisem, pieczęcią i stosownym oświadczeniem potwierdza zgodność tłumaczenia z oryginałem dokumentu sporządzonego w innym języku. Przy tym podkreślić należy, iż zarówno tłumaczenie uwierzytelnione dokonane przez tłumacza przysięgłego, jak i jego podpis, nie muszą być dodatkowo potwierdzone przez notariusza.
Każdy tłumacz przysięgły składa ślubowanie, w którym przyrzeka „zadania tłumacza przysięgłego (…) wykonywać sumiennie i bezstronnie, dochowując tajemnicy prawnie chronionej oraz kierując się w swoim postępowaniu uczciwością i etyką zawodową.”, po czym zostaje wpisany na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości.
W swej działalności tłumacz przysięgły kieruje się zapisami ustawy o zawodzie tłumacza przysięgłego, która określa między innymi objętość strony rozliczeniowej tłumaczenia uwierzytelnionego, wynoszącej 1125 znaków ze spacjami. To najważniejszy element wpływający na ostateczną cenę tłumaczenia. Dla przykładu:
enthusiasts and fashion icons alike.
1 strona do tłumaczenia zawierająca 2450 znaków ze spacjami to 3 strony rozliczeniowe (2450:1125 = 2,17 – zgodnie z powyższą ustawą stronę rozpoczętą uznaje się za całą)
5 stron do tłumaczenia zawierających łącznie 4320 znaków ze spacjami to 4 strony rozliczeniowe (4320:1125 = 3,84)
Ww. ustawa zawiera też stawki za tłumaczenia uwierzytelnione, które dotyczą zleceń wykonywanych na rzecz organów państwowych.
Proponowane przeze mnie stawki dla klientów indywidualnych oraz biur tłumaczeń są od nich znacząco niższe. Niżej przedstawiona została lista dokumentów najczęściej zamawianych do tłumaczenia na język polski.
- Akty urodzenia
- Akty małżeństwa
- Akty rozwodowe
- Akty zgonu
- Dyplomy i suplementy
- Świadectwa (w tym też dojrzałości) i suplementy do nich
- Tabele z ocenami
- Opinie
- Karty szczepień
- Zaświadczenia niezbędne do podjęcia studiów albo otrzymania stypendium
- Książeczki pracy
- Wyciąg z konta
- Prawa jazdy
- Pełnomocnictwa
- Zaświadczenia o niekaralności
- Orzeczenia i wyroki sądowe
- Polisy ubezpieczeniowe
- Umowy, porozumienia
- Wyciągi z rejestrów państwowych
- Statuty
- Sprawozdania finansowe
- Opinie biegłego rewidenta
- Zaświadczenia z archiwum
- Zaświadczenia o dochodach
- Paszporty (dowody osobiste)
- Oświadczenia
- Podania
Oferta jest, oczywiście, o wiele szersza i nie ogranicza się do wyżej przedstawionych przykładów.